WhatsApp Nedir?

WhatsApp Nedir? Detaylı anlatım

WhatsApp, ABD’de az bilinen bir mesajlaşma uygulaması olabilir, ancak dünyanın birçok yerinde günlük yaşamın önemli bir parçasıdır. Meta şirketine ait uygulama, kolayca dünyadaki en popüler mesajlaşma servislerinden biridir.

WhatsApp’ın popülaritesini anlamak için, ücretsiz, internet tabanlı mesajlaşma sunan ilk mobil uygulamalardan biri olduğunu anlamanız gerekir. WhatsApp, ücretlerin geçerli olabileceği hücresel veri ağlarını kullanarak metin göndermek yerine, ücretsiz olarak mesaj ve arama gönderip almak için öncelikle bir Wi-Fi bağlantısına güvenir.

WhatsApp Nedir?
WhatsApp Nedir?

Hızlı ileri: WhatsApp, cihazları veya konumları ne olursa olsun iletişimi kolaylaştırma yeteneği nedeniyle 2 milyardan fazla kullanıcı tarafından tercih ediliyor.

WhatsApp’ın kullanımı basit olmakla kalmaz, aynı zamanda geleneksel SMS mesajlaşmasından çok daha fazla özellik ve özelleştirme sunar – hepsi ücretsiz. Uygulamaya zaten aşina iseniz, favori WhatsApp ipuçlarımız ve püf noktalarımız ilginizi çekebilir.

Ancak yeni başlayan biriyseniz, aşağıdaki kılavuzumuza göz atmak isteyeceksiniz. Nasıl kaydolacağınızdan WhatsApp’ın en iyi özelliklerine kadar, başlamak için bilmeniz gereken her şey burada.

WhatsApp nasıl çalışır?

evden akıllı cep telefonu kullanan genç adam
WhatsApp, ne kadar uzakta olursanız olun sevdiklerinizle bağlantıda kalmanıza yardımcı olabilir. Webfluential/Getty Images
WhatsApp’ın ana özelliği, yalnızca internet bağlantısı kullanarak arama ve mesaj göndermenize ve almanıza izin vermesidir; bu, kullanımının neredeyse ücretsiz olduğu ve uluslararası aramalar için ideal olduğu anlamına gelir. Kaydolmak için herhangi bir ücret ve endişelenecek veri planı ödeneği yoktur.

WhatsApp, iMessage veya Messages by Google gibi diğer mesajlaşma hizmetlerine benzer olsa da, yine de birkaç önemli avantaj sunar; en önemlileri çapraz platform işlevidir (örneğin, Android ve iOS arasında).

WhatsApp Özellikleri

Bir bakışta, WhatsApp bir kısa mesaj uygulamasından başka bir şey gibi görünmeyebilir, ancak çok daha fazlasını yapabilir. İşte WhatsApp’ın temel özelliklerinin kısa bir özeti:

Sesli ve görüntülü aramalar: WhatsApp, sesli aramalara ek olarak, bir aramada sekiz katılımcıya kadar izin veren bir grup işlevi de dahil olmak üzere görüntülü aramalar da sunar.
Sesli mesajlaşma: Bireysel sohbetlere veya grup sohbetlerine sesli mesajlar kaydedebilir ve gönderebilirsiniz.
Güvenli mesajlaşma: WhatsApp, yalnızca mesajlaşan kişilerin mesajları okuyabildiği güvenli bir iletişim standardı olan uçtan uca şifreleme kullanır.
Fotoğraflar ve video paylaşımı: Bazen farklı mobil platformlar ve kablosuz taşıyıcılar arasındaki SMS mesajlarında olabilen, resimlerinizin pikselli olacağından veya indirilemeyeceğinden endişe duymadan video, fotoğraf ve GIF’ler gönderebilirsiniz.
Belge paylaşımı: WhatsApp, e-posta veya ayrı belge paylaşım uygulamaları ile uğraşmadan PDF’ler, elektronik tablolar ve slayt gösterileri gibi her türlü belgeyi göndermenize olanak tanır.
Masaüstü erişimi: WhatsApp, Mac ve PC için bir masaüstü sürümü sunar.
WhatsApp Business: WhatsApp’ın özel işletme hesabı, girişimcilerin ürünlerini sergileyebilmeleri ve müşterileriyle kullanışlı ve tanıdık bir platformda bağlantı kurabilmeleri için tasarlanmıştır.